ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ЯК ВАЖЛИВИЙ СКЛАДНИК ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ У ЗВО
DOI:
https://doi.org/10.31651/2524-2660-2024-1-81-89Ключові слова:
професійна підготовка майбутніх фахівців; здоров’язбережувальна компетентність; здоров’язбережувальне освітнє середовище; принципи формування здоров’я-збережувальної компетентності; здоров’язбе-режувальні технологіїАнотація
Статтю присвячено одній із важливих проблем сучасної педагогічної науки – формуванню здоров’язбережувальної компетентності у майбутніх фахівців у ході професійної підготовки в ЗВО.
На основі проаналізованих наукових джерел було обґрунтовано актуальність цієї теми дослідження, уточнено сутність основних ключових понять: «професійна підготовка майбутніх фахівців», «готовність до майбутньої професійної діяльності», «здоров’язбережувальна компетентність», «здоров’язбережувальне освітнє середовище», «здоров’язбережувальні технології». Особливе місце у статті приділено компетентнісному підходу до навчання у закладах вищої освіти, який ґрунтується на формуванні загальних та спеціальних (фахових) компетентностях.
Досліджено, що здоров’язбережувальна компетентність належить до групи загальних компетентностей. Її сутність полягає в інтегральній динамічній якості особистості, що проявляється в мотивації, потребах і ціннісних орієнтаціях на здоровий спосіб життя, знаннях про здоров’я та його складники, способи і методи його збереження, зміцнення та відновлення, вміннях регулювати професійну діяльність з урахуванням можливих шкідливих впливів на власне здоров’я і здоров’я оточення, а також рефлексії щодо здійснення професійної діяльності і власного здоров’язбереження.
Основними принципами формування здоров’язбережувальної компетентності вважаються такі, як: систематичності та послідовності, взаємоповаги і доброзичливого ставлення, колективної взаємодії в процесі формування здоров’язбережувальної компетентності, рефлексивності. До здоров’язбережувальних технологій учені зараховують: збережувальні, оздоровчі, технології навчання здоров’ю, виховання культури здоров’я. У ході дослідження було виявлено, що формуванню здоров’язбережувальної компетентності у майбутніх фахівців сприяють такі дисципліни: «Фізичне виховання», «Безпека життєдіяльності», «Охорона праці в галузі», «Охорона праці в галузі та цивільний захист», «Здоров’язбережувальні технології в освітньому процесі», «Організація безпечного, здорового освітнього середовища», «Формування здоров’язбережувального освітнього середовища у ЗВО», «Валеологія з основами фізіології», «Психофiзiологiя» тощо. Кожен заклад вищої освіти має право обрати свій перелік дисциплін для формування вищезгаданої компетентності.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Валентин ВОРОНА, Вадим ТКАЧЕНКО
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.