СПРИЯННЯ АДАПТАЦІЇ ПЕРШОКУРСНИКІВ ЧЕРЕЗ ВИВЧЕННЯ «УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ ОСВІТИ»
DOI:
https://doi.org/10.31651/2524-2660-2025-1-58-64Ключові слова:
вища освіта; адаптація; академічна та особистісна адаптація; структура ЗВОАнотація
Перехід від навчання в школі до вищої освіти є критичним етапом у житті студента-першокурсника, та вимагає адаптації до нових академічних, соціальних та персональних викликів. Цей процес необхідний для розвитку у студента незалежності, критичного мислення та навичок управління часом, що є ключовими для успішного навчання у вищій школі. Важливим чинником є й адаптація до структури самої вищої освіти, оскільки стиль і підхід університетського навчання суттєво відрізняються від навчання у школі.
Студенти також повинні адаптуватися до нового соціального середовища, часто віддаляючись від існуючих джерел підтримки. Емоційні та психологічні проблеми, такі як туга за домом і почуття тривоги, є поширеними в цей період, та вимагають сприяння у їх вирішенні. .
Актуальність питання адаптації залишається незмінною через постійну зміну вимог вищої освіти. Оскільки освітні та суспільні очікування змінюються, студенти постійно стикаються з новими проблемами під час цього критичного етапу. Тому, заклади вищої освіти повинні пріоритезувати ефективну підтримку для сприяння успішності здобувачів освіти. Розуміння та вирішення потенційних складнощів має важливе значення для майбутнього здобувачів вищої освіти.
Ми проаналізували методики, які використовуються для адаптації студентів першого курсу до академічного життя в університетах Сполучених Штатів і окремих європейських країн. Це включало порівняльну оцінку цих практик із тими, що застосовуються в українських ЗВО. Ми також узагальнили дані опитування, отримані при проведенні спеціального таргетованого анкетування студентів.
Ми встановили, що для майбутніх досліджень актуальними питаннями будуть роль менторських програм та підтримки груп однолітків у пом’якшенні проблем адаптаційного періоду, результати яких можуть викликати широкий інтерес. Крім того, дослідження відмінностей у адаптаційному досвіді різних демографічних груп могли б допомогти розробити більш інклюзивні стратегії адаптації здобувачів вищої освіти.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Наталія ПРІЛЄПО, Олена БОРОВИК

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.